Przeglądając wnętrzarskie magazyny, zachwycasz się pięknymi, kuchennymi aranżacjami. Niestety – większość z nich jest dla Ciebie niedostępna – mieszkasz w bloku, a Twoja kuchnia jest zbyt mała, by zaaranżować ją tak, by była piękna, wygodna i funkcjonalna. Jeśli tak właśnie sądzisz, najwyższa pora zmienić zdanie – nawet małą kuchnię możesz bowiem uczynić komfortowym i atrakcyjnym pomieszczeniem. W jaki sposób? Przeczytaj nasze wskazówki!
Otwórz kuchnię na salon
Połączenie kuchni z salonem to najprostszy sposób na to, by zyskać przestrzenne, komfortowe pomieszczenie. Dzięki wyburzeniu dzielącej je ścianki, większa będzie wydawała się nie tylko kuchnia, ale także salon. Wyburzenia możesz dokonać w całości lub tylko częściowo. Jeśli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, w miejscu ścianki możesz postawić kuchenny stół, wyspę (lub tzw. półwysep – z jednej strony przymocowany do ściany) lub blat, przy którym ustawimy nowoczesne, stylowe hokery.
Zabudowa
W małej kuchni każdy centymetr jest na wagę złota, a największy problem stanowi najczęściej przechowywanie kuchennych akcesoriów, naczyń i żywności. Rozwiązaniem jest nowoczesna zabudowa – gdy na całej ścianie kuchni umieścisz półki i szafki, miejsca na przechowywanie z pewnością Ci nie zabraknie. Warto wybrać zabudowę z jasnymi, gładkimi frontami, bez widocznych uchwytów – w ten sposób zyskasz wrażenie przestrzenności.
Paleta barw
By optycznie powiększyć małą kuchnię, powinno się wybierać jasne, jednolite odcienie zabudowy i ścian. Odpowiednia będzie biel i szarość, a więc kolory tak popularne w minimalistycznym, skandynawskim stylu. Nie bez znaczenia pozostaje także faktura materiałów, z których wykonane będą meble – im gładsza, tym lepszy uzyskasz efekt.
Nietypowe rozwiązania
W małej kuchni nie może zabraknąć nietypowych, sprytnych rozwiązań, które pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto więc wyposażyć ją w narożne szafki, półki o niestandardowych wymiarach, organizery i ukryte pojemniki ułatwiające przechowywanie i utrzymanie porządku.
Minimalizm w praktyce
Stylowe dodatki i ozdobne akcesoria, które doskonale sprawdzą się w dużej, przestronnej kuchni, w niewielkiej mogą sprawić, że będzie wydawała się jeszcze mniejsza. Jednocześnie zajmą i tak ograniczoną już przestrzeń, skutecznie utrudniając przygotowywanie posiłków i psując wizualny efekt. Właśnie dlatego, w niewielkiej kuchni, warto zastosować praktyczny minimalizm – dzięki ograniczonej liczbie dodatków unikniesz efektu zagracenia wnętrza. Wszelkie akcesoria, z których często korzystasz, zamiast na kuchennej szafce, trzymaj więc poukładane w szufladowych organizerach. Wciąż będziesz mieć do nich łatwy dostęp, ale Twoja kuchnia pozostanie jasna i czysta.
W małej kuchni ważne są detale – rodzaj oświetlenia, fronty szafek, dodatki. Staraj się zachować stylistyczną spójność i rozsądek w doborze akcesoriów, a z całą pewnością będziesz czuć się w niej komfortowo. Nie zapominaj jednak o podstawowym przeznaczeniu pomieszczenia – wygoda przygotowywania posiłków to absolutny priorytet!