Skip to main content
Pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka

Jak zaaranżować funkcjonalną, przyjazną przestrzeń?

Urządzenie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Wnętrze musi być nie tylko przestronne i funkcjonalne, ale także zaaranżowane zgodnie z dziecięcymi potrzebami i zainteresowaniami. O czym warto pamiętać podczas aranżacji? Czego w dziecięcym pokoju nie może zabraknąć? Oto garść przydatnych wskazówek!

Podział na strefy

Dobrym pomysłem jest podzielenie dziecięcego pokoju na kilka stref: relaksu, nauki i wypoczynku. Dzięki temu wnętrze stanie się harmonijne, a naszemu dziecku łatwiej będzie skupić się na wykonywanych czynnościach. Z przestrzeni do nauki usuńmy więc zabawki, które mogłyby odciągać naszą pociechę od zadań domowych, miejsce do snu niech będzie z kolei jasne i sprzyjające zasypianiu. Ważną częścią pokoju jest ta przeznaczona do zabawy – powinna być ona przestronna i umożliwiać swobodną, beztroską zabawę.

Rozmieszczenie mebli

W dziecięcym pokoju ważne jest odpowiednie rozmieszczenie mebli, dzięki któremu wnętrze będzie funkcjonalne i komfortowe. Biurko ustawmy więc pod oknem, by dziecko miało jak najwięcej naturalnego światła podczas nauki czy czytania książki. Łóżko umieśćmy pod ścianą przeciwległą do okna. Koło niego znaleźć się może stoliczek lub nocna szafka. W przestrzeni do pracy, oprócz biurka, znaleźć może się także półka lub regał z książkami, szafka na akcesoria plastyczne czy kredowa tablica.

Oświetlenie

W pokoju naszego dziecka istotną rolę odgrywać będzie oświetlenie. Oprócz centralnego, niezbędna będzie lampa oświetlająca przestrzeń do pracy i lampka nocna dająca przyjemne, ciepłe światło. Przy łóżku doskonale sprawdzi się oprawa oświetleniowa z funkcją ściemniania, wykończona kolorowymi elementami.

Dekoracje

Dobrym pomysłem jest ozdobienie dziecięcego pokoju elementami dekoracyjnymi z jego ulubionej bajki. Mogą to być ilustracje na ścianach, poduszki, narzuta lub pościel z motywem ukochanego bohatera. Pamiętajmy, że dziecięce fascynacje zmieniają się dynamicznie, dlatego, jeśli nie chcemy remontować pokoju zbyt często, unikajmy trwałych malunków na ścianach. Postawmy więc na uniwersalną bazę, którą w prosty sposób zmieniać będziemy dobierając odpowiednie, zgodne z dziecięcymi trendami dodatki.

Okiełzać chaos

Nadmiar zabawek łatwo prowadzić może do chaosu i bałaganu. Jeśli chcemy go okiełznać, powinniśmy wprowadzić rozwiązań, które ułatwią maluchowi zachowanie porządku. Zainwestujmy więc w kolorowe, wykonane z plastiku, tektury lub wikliny pudła, w których nasze dziecko będzie przechowywać swoje zabawki. Upewnijmy się również, że szafka na ubrania posiada łatwe w obsłudze wysuwane szuflady, które ułatwią naszemu maluchowi zachowanie porządku.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas urządzania pokoju dla dziecka? Oczywiście o jego indywidualnych preferencjach i upodobaniach! Pozwólmy dziecku aktywnie uczestniczyć w aranżacji i doborze poszczególnych elementów wyposażenia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pokój naszego szkraba spełnia jego wymagania i jest wymarzonym, dziecięcym królestwem!