Sypialnia w stylu vintage będzie miała niepowtarzalny klimat. Retro meble i dodatki rodem z XIX wieku, art deco lub PRL-u sprawią, że wnętrze będzie przytulne i stylowe. W sypialni inspirowanej stylem vintage najlepiej połączyć wiekowe przedmioty z nowoczesnością. Dzięki temu wnętrze będzie klimatyczne i nastrojowe, ale również lekkie, co sprawi, że będziemy się w nim czuć dobrze i komfortowo.
Meble i dodatki w stylu vintage są bardzo modne od kilku sezonów. Możemy zdecydować się na autentyczne leciwe rzeczy z historią, które znajdziemy na aukcjach antyków oraz w antykwariatach, ale pięknie będą się prezentować też nowe przedmioty wykonane w stylistce vintage. Naprawdę sporo z nich znajdziemy w salonach z wyposażeniem wnętrz. Dowiedz się, jak urządzić sypialnię w stylu vintage.
Styl vintage w aranżacji wnętrz
Styl vintage jest dosyć niejednoznaczny. Pomieszczenia możemy w nim zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Nie muszą one cale być podporządkowane meblom i dodatkom wywodzącym się z jednej konkretnej epoki lub stylu. Vinatge to nie tylko nastrojowy powiew przeszłości we wnętrzach, ale także umiejętność estetycznego łączenia ze sobą inspiracji pochodzących z różnych epok. Można więc śmiało powiedzieć, że vintage ma w sobie sporo z eklektyzmu.
Czy styl vintage nadaje się do każdego wnętrza? Tak, jest on na tyle różnorodny, że będzie pasować do kawalerki, większego mieszkania, a także domu. Sprawdzi się w eleganckim, salonie, gabinecie czy sypialni, ale jego elementy świetnie wygląda również w kuchniach i łazienkach. Możemy urządzić w nim całe nasze mieszkanie lub tylko wybrane pomieszczenia. Vinatage bardzo ładnie harmonizuje z wnętrzami minimalistycznymi, klasycznymi, modernistycznym, a także tymi w stylu skandynawskim oraz ekologicznym. Bardzo ciekawą opcją jest także połączenie akcentów vintage z industrialnymi elementami wyposażenia wnętrz.
Do pomieszczeń, które najczęściej decydujemy się urządzić w tym stylu, należą salon oraz sypialnia.
Choć vintage jest bardzo różnorodny, to niezależnie od tego, jaki jego wariant wybierzemy do swojego mieszkania, warto pamiętać o kilku cechach wspólnych, na których opierając się aranżacje vintage.
Są to:
– kolorystyka – Vintage lubi stonowane nobliwe i eleganckie kolory. Uniwersalne klasyczne zestawienia takie jak biel z czernią oraz ich połączenia z brązami, beżami, szarościami będą stanowić doskonałą bazę pomieszczeń. To właśnie po te kolory powinniśmy sięgnąć na ściany, podłogi i inne duże powierzchnie w pomieszczeniach.
Ich doskonałym dopełnieniem w postaci mebli i dodatków będą takie barwy jak kolor starego złota, miedziany, błękit, zieleń, czerwień oraz żółty w zgaszonym musztardowym odcieniu.
– wzory i desenie – w stylu vintage znajdziemy meble i dodatki o gładkich monochromatycznych wykończeniach, ale bardzo wiele jest także tych wzorzystych. Królują wzory geometryczne w prostych stonowanych barwach jak klasyczne i nigdy niewychodzące z mody połączenie bieli z czernią. Bardzo często we wnętrzach inspirowanych vintage spotykamy także wzory kwiatowe i roślinne. Mogą to być na przykład duże kolorowe kwiaty na obiciach mebli tapicerowanych, czy tapety w liście hitowe i ponadczasowe liście monstery.
Urządzamy sypialnię w stylu vinatage
Styl vintage jest idealny do sypialni. Łóżko w stylowej ramie, oryginalne stoliki nocne, piękna komoda lub toaletka oraz epokowe dodatki sprawią, że sypialnia będzie elegancka, ale również przytulna. Stonowane barwy, które królują we wnętrzach vintage, doskonale wpisują się w charakter sypialni, która powinna być miejscem wytchnienia, odpoczynku i dobrego samopoczucia. W takiej przestrzeni będzie nam łatwo się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu. Ponadto przedmioty z duszą mają w sobie niesamowitą moc poprawy nastroju, dlatego z pewnością w naszym sypialnianym królestwie vintage będzie się czuć bardzo komfortowo.
Projektując wnętrze w tym ciekawym stylu, zwróćmy szczególną uwagę na:
1. Meble do sypialni w stylu vintage.
Najważniejszym meblem w każdej sypialni jest oczywiście wygodne łóżko. Do stylu vintage będą pasować różne ciekawe modele. Może to być na przykład delikatne łóżko w ażurowej zdobionej metalowej ramie albo wręcz przeciwnie duże i masywne drewniane łoże z pięknym rzeźbionym zagłówkiem.
Pamiętajmy, że łóżko w stylu vintage to nie tylko tradycyjne duże łoże małżeńskie. Jeżeli nasza sypialnia znajduje się w pomieszczeniu, które pełni jednocześnie rolę pokoju dziennego, wówczas najlepszym wyborem będzie mebel do spania w postaci pięknej rozkładanej sofy, kanapy czy narożnika. Również tego typu meble znajdziemy w wersach stylizowanych na vintage. Wszystko jest kwestią wyboru odpowiedniego modelu. Szukajmy na przykład sof z obiciami w duże kwiaty, liście, czy proste motywy geometryczne. Możemy też zlecić tapicerowi odpowiednią oprawę naszych kanap, łóżek czy sof.
Sypialnia w stylu vintage nie powinna być zagracona. Poza łóżkiem wybierzmy więc do niej takie meble, na jakie pozwala nam metraż pomieszczenia.
Mogą to być na przykład:
– duża szafa do przechowywania ubrań – w stylu vintage są zarówno 3- drzwiowe kultowe szafy rodem z PRL-u na wysoki połysk, jak i elegancki drewniane szafy na nóżkach stylizowane na epokę wiktoriańską, czy art deco. Praktycznym pomysłem do niewielkiej sypialni w stylu vintage jest lekka ażurowa szafa, która może być wykonana na przykład z rattanu lub metalu. Interesujące są także takie rozwiązania jak na przykład wnęki szafowe zamykane ściąganymi roletami.
– stoliki nocne– jeśli pozwala na to metraż, to zdecydowanie warto postawić je po obu stronach łóżka,
– komoda – praktyczne komoda do przechowywania bielizny przyda się w każdej sypialni. Wybór komód wpisujących się stylistyką w styl vintage jest naprawdę ogromny. Możemy zdecydować się na komodę spójną z estetyką szafy oraz łóżka albo wręcz przeciwnie, na taką o kontrastującym wyglądzie.
– toaletka – wszystkie style w duchu retro, w tym również vitange kochają toaletki. Ten niewielki sypialniany mebel ma służyć do wygodnego przygotowania się do wyjścia. Wyposażona w duże lustro toaletka sprawi, że nakładanie makijażu, robienie fryzury oraz zakładanie biżuterii będzie prawdziwą przyjemnością. Toaletki mają w sobie coś magicznego. Sprawiają, że zasiadając przy nich, każda kobieta czuje się jak królowa. Warto więc sprawić sobie takie meble. Także tutaj wybór jest naprawdę duży od delikatnych maleńkich toaletek przeznaczonych do niedużych sypialni, po rozbudowane toaletki z dużymi blatami i licznymi szufladkami do przechowywania biżuterii, akcesoriów do włosów oraz kosmetyków.
– półki na książki – warto uwzględnić je w projekcie sypialni, jeśli lubimy czytać wieczorami. Do wyboru mamy kilka różnych opcji. Możemy kupić łóżko lub rozkładaną sofę, w której bokach będą znajdować się niewielkie praktyczne półki na książki. Inną opcją jest ustawienie regału na książki pod ścianą obok łóżka lub naprzeciwko niego. Możemy też zdecydować się na kilka półek zamontowanych bezpośrednio na ścianie- ta wersja sprawdzi się idealnie w sypialniach o niewielkim metrażu.
2. Dodatki w stylu vintage
Wnętrze z duszą pomogą nam stworzyć także stylowe dodatki w trendzie vintage. Możemy je zastosować we wnętrzu razem z meblami, ale także sprawdzą się także samodzielnie. Jeśli na przykład preferujemy bardziej nowoczesny styl i nie chcemy urządzać całej sypialni w duchu vintage, to warto do minimalistycznego lub modernistycznego wnętrza dopasować kilka ciekawych dodatków vintage. Ocieplą one pomieszczenie, dodadzą mu wyrazu i sprawią, że stanie się przytulniejsze i bardziej komfortowe.
W aranżacjach inspirowanych retro lub vintage bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Sypialnia vintage ma być kameralna i nastrojowa, ale jednocześnie praktyczna wygodna, dlatego musimy zadbać o jej dobre oświetlenie. Tutaj pole do popisu mamy naprawdę ogromne. Lampy vintage mogą mieć różny charakter- od żeliwnych dużych lamp sufitowych, poprzez ozdobne kryształowe żyrandole, po stare lampy rybackie czy naftowe.
Dokonując wyboru oświetlenia w stylu vintage, pamiętajmy, że powinno ono składać się z jednego dużego punktu świetlanego na suficie, z którego będziemy korzystać, gdy będzie nam potrzebne jasne źródło światła, oraz z mniejszych punktów świetlnych, które umożliwi swobodne poruszanie się po zmroku i sprawią, że wnętrze będzie miało wyjątkowy nastrojowy charakter. Wspaniałym dodatkowym oświetleniem w stylu vintage są także świece- najlepiej takie umieszczone w klasycznych eleganckich świecznikach z metalu lub szkła.
W wystrój sypialni w stylu vintage idealnie wpisuje się piękna Polska ceramika rodem z lat 50 i 60 ubiegłego wieku pochodząca z fabryk w Wałbrzychu, Włocławku czy Ćmielowie. Misternie zdobione geometrycznymi lub roślinnymi wzorami wazy, popielniczki, wazony czy patery pięknie będą się prezentować na przykład postawione w sypialni vintage na komodzie, czy toaletce.
Typowymi ozdobami vintage są także niewielkie figurki szklane wykonane z różnobarwnego szkła w fantazyjnych wzorach i formach. Możemy je postawić na przykład na parapecie okiennym lub półce zawieszonej na ścianie.
Uniwersalnym dodatkiem, który będzie pasować zarówno do sypialni urządzonej w 100% w stylu vintage, jak i takiej w nowocześniejszym stylu z elementami vintage są lustra. Typowe lustra vintage to takie w ozdobnych dużych ramach. Mogą one być wiszące lub stojące. Oprócz lustra ustawionego lub zamontowanego na toaletce warto pomyśleć też o dużym lustrze, w którym będziemy mogli przejrzeć się od stóp do głów. Jest ono bardzo praktyczne, ponieważ umożliwia szybkie i łatwe skontrolowanie swojego wyglądu na przykład podczas przygotowywania się do wyjścia do pracy. Ponadto lustra pięknie odbijają światło, rozjaśnią i optycznie powiększają wnętrza. Dzięki nim sypialnia w stylu vintage będzie rozświetlona i zyska niesamowitą głębię.
Podsumowanie
Moda na styl vintage w aranżacji wnętrz nigdy nie przemija. Można śmiało powiedzieć, że vintage czepie ze świata designu na przestrzeni wieków wszystko to, co najlepsze. Szlachetne meble i kultowe dodatki święcące triumfy w różnych epokach połączone w jednym wnętrzu w stylu vintage robią bardzo korzystne wrażenie. Styl vintage jest naprawdę wyjątkowy. W zaaranżowanych w nim wnętrzach będziemy czuć się swojsko i komfortowo. Sypialnia urządzona w stylu vintage jest także świetnym miejscem do wyeksponowania rodzinnych pamiątek po babci czy prababci.