Skip to main content
Domowe biuro

Domowe biuro – czego nie może w nim zabraknąć?

Praca w systemie home office niewątpliwie ma wiele zalet – nie tracimy czasu i pieniędzy na dojazd do biura, zadania realizujemy w przestrzeni, w której czujemy się swobodnie, a nasz szef nie stoi nam nad głową. To jedna strona medalu.

Domowe biuro

Niestety jest i druga – w domowych pieleszach wcale nie tak łatwo o skupienie. Nie brakuje bowiem czynników i rozpraszaczy, które skutecznie uniemożliwiają nam koncentrację i odrywają od pracy. Właśnie dlatego tak ważne jest, by odpowiednio zaaranżować miejsce, w którym będziemy ją wykonywać. Jak zaaranżować domowe biuro? Jakich mebli i przedmiotów nie może w nim zabraknąć?

Praktyczny minimalizm

Niewiele osób może przeznaczyć na gabinet osobny pokój. Zwykle przestrzeń ograniczona jest do kilku metrów kwadratowych, a do naszego zadania należy odpowiednie jej wykorzystanie. Warto usunąć wszystko to, co nie jest nam niezbędne do pracy. Gdy pod ręką zabraknie naszych ulubionych czasopism, zdjęć z wakacyjnych wyjazdów i przykuwających uwagę drobiazgów, łatwiej nam będzie skoncentrować się na tym, co mamy do zrobienia. Jednocześnie nasze miejsce pracy pozostanie czyste, a my nie będziemy ulegać pokusie, by zamiast na pracy i obowiązkach, spędzać czas na porządkowaniu zagraconej przestrzeni. Zasadę tę warto zachować również wtedy, gdy pracujemy w gabinecie, do którego zapraszamy kontrahentów – wówczas jego czystość jest szczególnie ważna.

Biurko

Biurko to najważniejszy mebel w naszym domowym biurze. Powinno być nie tylko odpowiednio długie, ale również szerokie, by umożliwić nam komfortową pracę przy komputerze. To ważne, ponieważ zbyt bliska odległość ekranu od oczu sprawi, że szybko odczujemy zmęczenie. Jeśli w pracy często korzystamy z drukarki lub innych urządzeń, one również powinny znaleźć się na biurku lub w jego pobliżu. Dzięki temu zawsze będą w zasięgu ręki i nie będziemy musieli wyciągać ich i chować za każdym razem, gdy będą nam potrzebne. Podobnie ma się sprawa z notesem, kalendarzem i pozostałymi niezbędnymi akcesoriami – odpowiednim miejscem ich przechowywania będą łatwo dostępne szuflady biurka.

Fotel

Choć o tym, jak ważna jest prawidłowa postawa w czasie pracy, doskonale wiemy, często decydujemy się na modne, atrakcyjne wizualnie i… całkowicie niewygodne krzesła biurowe. Oczywiście wygląd naszego fotela ma znaczenie, ale nie on jest najważniejszy. Warto rozejrzeć się za takim modelem, który będzie stanowił połączenie nowoczesnego designu i komfortu. Krzesło powinno mieć odpowiednio wysokie, sięgające ponad łopatki oparcie, podłokietniki i wygodne siedzisko. Użytkownicy najbardziej chwalą sobie modele wypełnione pianką. Powinniśmy również pamiętać, by krzesło miało możliwość regulacji i uwypuklenie na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa.

Dodatki

W naszym domowym biurze nie może zabraknąć stylowych dodatków i niezbędnych akcesoriów. Na ścianie możemy powiesić elegancki zegar, a na biurku ustawić przyborniki. Ważne, by dodatki dobierać ostrożnie i z umiarem, tak, by podkreślały nasz indywidualizm, a jednocześnie nie zagracały pomieszczenia.

Od tego, w jaki sposób urządzimy miejsce pracy, zależeć będzie nasza efektywność. W pomieszczeniu, w którym czujemy się komfortowo i nic nas nie rozprasza, zdecydowanie łatwiej będzie nam skupić się na wykonywanej pracy i tym samym wywiązać się z zaplanowanych i powierzonych zadań.