Rustykalny styl wystroju wnętrz niezmiennie zachwyca swoją przytulnością i ciepłem. Nawiązuje do zamożnej wiejskiej chaty lub tradycyjnego, stylowego dworku.
Uwodzi nas swoją bezpretensjonalnością, prostotą i ponadczasowością – rustykalne wnętrza nigdy nie wychodzą z mody, a z biegiem lat nabierają charakteru i szczególnego smaku.
Jak urządzić swoje mieszkanie w rustykalnym stylu?
1. Postaw na drewno
W rustykalnych wnętrzach drewno gra pierwsze skrzypce. Uroku pomieszczeniom dodają stropowe belki, które są nie tylko elementem konstrukcyjnym, ale także wspaniałą dekoracją. Architekci projektujący rustykalne wnętrza, chętnie wybierają rodzime gatunki, by pomieszczenia wyglądały jak najbardziej naturalnie. Drewno nie powinno wyglądać na nowe – wszelkie nierówności i sęki nadają mu niepowtarzalnego charakteru, a o to przecież chodzi.
2. Unikaj bylejakości
W rustykalnych wnętrzach nie ma miejsca na bylejakość i tandetę. Zarówno drewniane meble, jak i pozostałe elementy wystroju wykonane są z wysokiej jakości, naturalnych materiałów. Unikaj nadmiaru ozdób i wybieraj tylko te, będące efektem pracy rąk człowieka, przy użyciu prostych narzędzi i technologii. Do rustykalnych wnętrz pasować będzie kute żelazo, kamień, żeliwo, miedź oraz ceramika. Ciekawe dodatki znajdziesz na targu staroci. Możesz również kupić sztucznie postarzane, rustykalne elementy w sklepach z wyposażeniem wnętrz.
3. Zadbaj o kolorystykę i wykończenie
W rustykalnych wnętrzach dominują jasne, pastelowe kolory. Pomalowane na biało ściany stanowią idealne tło dla stylowych, charakterystycznych dodatków. Możesz również wyłożyć je drewnem lub kamieniem, pomalować na jasną zieleń lub odcienie błękitu. Wykończenie nie musi być perfekcyjne, wręcz przeciwnie. Unikaj gładkiego i równego tynku, pozostaw nierówne krawędzie drewna. Wykonanych z niego mebli nie maluj wcale lub powlecz jedynie bezbarwnym, matowym lakierem. W rustykalnych wnętrzach najlepiej prezentują się meble w naturalnej barwie drewna.
4. Wybieraj proste, toporne meble
Meble w mieszkaniu rustykalnym powinny być nieco toporne, o prostych kształtach i formie. Idealne będą nadgryzione zębem czasu duże stoły, drewniane skrzynie czy kredens. Skrzynię z płaskim wiekiem z powodzeniem wykorzystasz jako stolik kawowy. Do przechowywania idealna będzie komoda z wiklinowymi koszykami.
5. Nie zapomnij o rustykalnych dodatkach
Rustykalne wnętrze nie może obejść się bez stylowych dodatków. W tej roli doskonale sprawdzą się wyroby z wikliny, suszone kwiaty, ceramika, ręcznie tkane chodniki i makatki. Na ścianach powieś obrazy nawiązujące do życia na wsi i roślinności, na parapetach postaw ceramiczne donice. Dobieraj dodatki tak, aby zachować umiar i nie przytłoczyć pomieszczenia. Najczęściej popełnianym błędem jest bowiem nagromadzenie zbędnych i bezużytecznych przedmiotów, które nie tylko zbierają kurz, ale także szpecą i zagracają dom.
Styl rustykalny kojarzy się z sielskim życiem na wsi, bliskością natury, spokojem. Nie jest jednak zarezerwowany tylko dla mieszkańców wsi – z powodzeniem przeniesiesz niektóre jego elementy do mieszkania w mieście. Pamiętaj jednak, że rustykalna stylistyka wymaga przestrzeni – nie będzie więc trafionym wyborem dla małych, ograniczonych metraży.