Skip to main content
angielski styl

Angielski styl w aranżacji wnętrz

Angielskie wnętrza są przytulne i eleganckie zarazem. W ciepłych, pełnych nostalgicznego uroku pomieszczeniach, panuje harmonia i niepowtarzalny, wyjątkowy klimat.

Angielski styl

Ten rodzinny charakter zachwyca nie tylko Brytyjczyków – coraz częściej my również decydujemy się na urządzenie naszych wnętrz w stylu angielskim. Nie jest to takie trudne, jak się wydaje: wiele elementów takiej aranżacji jesteśmy w stanie w łatwy sposób przenieść do naszych domów i mieszkań. Czego nie może zabraknąć?

Kolorystyka

Przytulne wnętrza, urządzone w angielskim stylu, przede wszystkim są jasne – dominują w nich ciepłe odcienie pastelowych barw. Nie ma tu miejsca na krzykliwe, intensywne kolory. Najpopularniejszy jest jasny róż, beż, ciepła żółć. Alternatywnym rozwiązaniem są równie dobrze prezentujące się ciemniejsze barwy, takie jak zieleń czy brąz, stanowiące tło dla jasnych dodatków. Typowa kolorystyka nie ogranicza się jedynie do ścian – w angielskim wnętrzu jasne są również meble, akcesoria i dodatki.

Klasyka i nowoczesność

Angielski styl wystroju wnętrz nawiązuje do wiktoriańskich trendów drugiej połowy XIX wieku. Nie może zabraknąć w nim drewnianych, solidnych dębowych mebli, tapicerowanych kanap i foteli oraz miękkich poduszek. Charakterystycznym elementem są fotele z wysokim zagłówkiem i podnóżkiem oraz kolonialne stoliki i perskie dywany. Na ścianach znaleźć się powinny wzorzyste tapety lub drewniane, frezowane panele. Obowiązkowym elementem salonu jest również bogato zdobiony kominek. Łazience charakter nadadzą białe płytki o wiktoriańskich wzorach i wolnostojąca wanna. Kuchnia może jednocześnie pełnić funkcję jadalni. Powinna być wypełniona szafkami, półkami i szufladami. Jej angielski charakter podkreśli stylizowana kuchenka i obudowany okap, przypominający oprawę kominkową.

Bibeloty i drobiazgi

W angielskim wnętrzu nie może zabraknąć licznych bibelotów, drobiazgów i dodatków. Obrazy na ścianach i perskie dywany na podłogach, to zdecydowanie zbyt mało – mieszkanie ma wyglądać tak, jakby rodzina mieszkała w nim od dziesięcioleci, nieustannie dokładając nowe elementy jego dekoracji. Obowiązkowe motywy to szkocka krata i kwiaty – te znajdą się zarówno na ścianach i obiciach mebli, jak i na zastawie czy zasłonach. Kwiatowe wzory w angielskich wnętrzach nie muszą być jednolite, wręcz przeciwnie – zróżnicowane będą stanowić ciekawą, romantyczną kompozycję. Na półkach i regałach ustawione mogą zostać rzeźby, figurki i wazony z żywymi kwiatami.

Angielskie wnętrza przesycone są historycznymi motywami i rodzinnymi pamiątkami. Wciąż jednak pozostają jasne, lekkie i przestronne. Stylizowane meble doskonale komponują się z nowoczesnymi elementami wystroju, tworząc spójną, zrównoważoną i bardzo stylową całość. Taką, w której każdy poczuje się jak w domu – ciepłą, przytulną i komfortową.