Skip to main content
Fuga

Fuga – wybierz odpowiednią do łazienki!

Fuga to nic innego jak spoina między ułożonymi na ścianie płytkami. Planując remont łazienki, najwięcej uwagi poświęcamy zwykle nowej armaturze i kafelkom, wybór fug pozostawiamy zaś na sam koniec. Jest to błąd, ponieważ właśnie one nadadzą ceramice ostateczny charakter i wpłyną na estetykę naszej łazienki. Wbrew pozorom wybór wcale nie jest taki prosty. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele rodzajów fug i tylko od nas zależy, czy postawimy na subtelną klasykę, czy też ekstrawaganckie, nieszablonowe rozwiązanie. Jakie spoiny wybrać? Podpowiadamy!

Czym jest fuga?

Fuga poza rolą estetyczną pełni również funkcję praktyczną. Przede wszystkim zapobiega bowiem wnikaniu wody oraz brudu w szczeliny pomiędzy płytkami, chroniąc tym samym naszą łazienkę przed rozwojem pleśni i grzybów. Fuga wzmacnia ponadto przyczepność płytek do podłoża i zabezpiecza je przed pękaniem.

Dokonując wyboru, pod uwagę należy więc wziąć nie tylko jej kolorystykę, ale także parametry i przyszłe zastosowanie. Spoina przeznaczona do łazienki różnić się będzie od tej na zewnątrz. Pierwsza powinna odznaczać się przede wszystkim wysoką trwałością koloru i wodoodpornością, druga – wytrzymałością na ekstremalne temperatury.

Nowoczesny kontrast

W nowoczesnych wnętrzach królują mocne, zdecydowane kolory. Dotyczy to nie tylko ścian i dekoracji, ale także płytek, które dzięki kontrastowemu kolorowi fugi nabierają wyjątkowego, modnego charakteru. W ten sposób podkreślamy ich niecodzienny układ, niestandardową wielkość i fakturę. Jeśli zależy nam na optycznej zmianie proporcji, możemy zastosować białą fugę do czarnych płytek.

Na rynku znajdziemy także ciekawe dodatki, np. fugę z efektem brokatowym. Możemy również zdecydować się na inne niecodzienne, śmiałe połączenie kolorów. Ważne, by zrobić to z wyczuciem i unikać gryzących się kolorów. Późniejsza zmiana będzie bowiem nie tylko kosztowna, ale także czasochłonna. Warto mieć na uwadze, że fugi kolorowe zwykle są znacznie droższe niż te w stonowanych barwach.

Ponadczasowa klasyka

Wiemy już, że barwa spoiny zależy od efektu, jaki pragniemy uzyskać. Jeśli zależy nam na ceramicznej całości, powinniśmy wybrać fugę, której kolor zbliżony jest do którejś z barw występujących na powierzchni płytki. Dobierane płytek pod kolor fugi sprawia bowiem, że na ścianie lub podłodze tworzymy niemal jednolite optycznie powierzchnie.

W przypadku mozaik zalecana jest fuga biała, która zawsze do nich pasuje, a ponadto podkreśla ich urodę. Warto pamiętać, że fuga położona na podłodze będzie się brudzić. Szara lub w innym, ciemnym kolorze, nie utraci natomiast atrakcyjnego wyglądu i pomimo upływu czasu wciąż będzie prezentować się znakomicie.

Wybierając fugi do łazienki, na uwadze powinniśmy mieć nie tylko ich kolorystykę, ale także rodzaj materiału. Możemy zdecydować się na fugę cementową (niewskazaną w przypadku częstego kontaktu z wodą), epoksydową (która nie wchłania pary wodnej) lub cementowo-epoksydową. Ta ostatnia doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie.

Popularne są także spoiny na bazie cementów, uszlachetnione tworzywami sztucznymi. Można je stosować w miejscach, gdzie płytki ułożone są na odkształconym podłożu. Zalecane są one także do układania na ogrzewaniu podłogowym.

Spoiny wykona profesjonalnie: Glazurnik