Izolacja natryskowa pianką PUR znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, szeregowym, jak też w innych branżach, takich jak rolnictwo, przetwórstwo, czy transport. Co warto wiedzieć o piankach PUR, zanim zdecydujemy się na ich wykorzystanie?
Czym jest izolacja natryskowa i jak się ją wykonuje?
Izolacja natryskowa pianką PUR to metoda nanoszenia warstwy izolacyjnej pod ciśnieniem na wybraną powierzchnię. Piana PUR to dwa aktywne składniki: poliol i izocyjanian, które mieszane są pod ciśnieniem i nanoszone za pomocą pistoletu natryskowego. Powstała piana może zwiększać swoją objętość kilkukrotnie, pokrywając szczelnie powierzchnię jednorodną warstwą. Już po krótkim czasie uzyskuje ona właściwości termoizolacyjne i hydroizolacyjne. Izolacja natryskowa powinna zostać wykonana przez profesjonalną firmę, w przeciwnym razie może dojść do wielu błędów trudnych do naprawienia. Nieodpowiednio dobrana do przeznaczenia piana PUR nie spełni swojej funkcji i może być przyczyną problemów z wilgotnością pomieszczeń. Również obsługa agregatów natryskowych wymaga odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Dlatego warto skorzystać z usług firmy PUR-VENT, która posiada dwudziestoletnie doświadczenie w branży budowlanej, obsługując nie tylko duże inwestycje, ale także indywidualne zlecenia.
Pianki otwartokomórkowe
Ze względu na swoje wszechstronne właściwości pianki PUR mają różne zastosowanie. Pianki poliuretanowe cechujące się strukturą o otwartych komórkach znajdują zastosowanie wewnątrz pomieszczeń i pozwalają na oddychanie ścian, zapobiegając tym samym nieprawidłowej wentylacji, która może prowadzić do zagrzybienia. Pianki PUR otwartokomórkowe renomowanej firmy ICYNENE Huntsman Building Solutions to pianki przepuszczające parę wodną i ograniczające przepływ powietrza o gęstości od 6,5 do 11 kg/m³ . Pianka H2Foam Lite (v6) tej marki doskonale sprawdza się do termoizolacji poddaszy, dachów, stropów, podłóg i wszelkich miejsc trudnodostępnych. Podobne zastosowanie ma pianka PUR H2Foam Lite E (v8), lecz wykazuje ona zwiększoną gęstość. Najniższą lambdę wśród pian o otwartej strukturze komórek posiada pianka PUR H2Foam Lite PLUS. Ma także większą gęstość od poprzednich. Sprawdzi się ona do docieplania ścian, poddaszy, stropów i miejsc trudnodostępnych.
Pianki zamkniętokomórkowe
Pianka zamkniętokomórkowa cechuje się mała paro przepuszczalnością i odpornością na ściskanie. Jej gęstość waha się od 30 – 60 kg/m³, a komórki w 90% są zamknięte i wypełnione pęcherzykami gazu. Dzięki takim właściwościom mogą być stosowane do termo i hydroizolacji fundamentów czy płaskich dachów. Pianki PUR zamkniętokomórkowe renomowanej firmy ICYNENE Huntsman Building Solutions to pianki PUR: IcyFoam Wall i IcyFoam Elite. Te produkty wykorzystuje się do izolacji obiektów przemysłowych, czy rolniczych. Sprawdzą się do docieplania hal, magazynów, kurników, obór, czy przechowalni warzyw i owoców.
Izolacje natryskowe to najskuteczniejsza obecnie metoda ocieplania i docieplania budynków. Można stosować je w różnych częściach domu, jednak o jej skuteczności decyduje profesjonalizm wykonania i odpowiedni dobór pianki PUR.